Вибір абразиву для абразивоструменевого апарату

Абразивостуменеві апарати

Для піскоструйного очищення у світі використовується велика кількість абразивних матеріалів, проте лише деякі поширені та широко застосовуються у нас. Обираючи абразивний матеріал для обробки поверхні, варто звернути увагу на те, яку саме поверхню ми хочемо обробляти, який у нас абразивноструменевий апарат та професійність самого оператора. Адже для конкретної обробки потрібно обрати відповідний склад абразиву. Якість обробки та витрати матеріалу напряму залежать від якості обраного матеріалу та майстерності працівника.

Пісок як найпоширеніший абразив для піскоструменевих апаратів

Найбільш поширеним та доступним абразивним матеріалом для піскоструйної обробки поверхні є кварцовий пісок. Проте шкідливий вплив дрібних кристалів на здоров’я людини спонукав дозволити у більшості країн використання абразиву із вмістом кварцу у вільній формі менше ніж 1% або за умови виконання роботи у закритій камері чи використання системи пилоподавлення. Проте при використанні закритої камери обмежується видимість для оператора, забруднюються фільтри і збільшуються витрати матеріалу. При роботі із кварцовим піском не бажано щоб поблизу оператора знаходилися сторонні люди, адже дрібнокристалічна пилюка викликає невиліковне захворювання легень – силікоз. Найчастіше кварцовий пісок використовують для чищення каменю чи бетону. Перед використанням пісок повинен бути очищеним, промитим, просушеним та фракційованим для зменшення його витрат при роботі піскоструйної установки та підвищення якості очищення поверхні.

Абразиви у Львові

Нікельшлак та купершлак як якісні альтернативні абразиви

Більш безпечними для здоров’я, адже містять менше 1% кварцу, є нікельшлак та купершлак. У них менше пилоутворення та більша ефективність очищення завдяки вищій питомій щільності частинок абразиву. Більша твердість та динамічність матеріалу дозволяє використовувати нікельшлак до 3 разів, а рівень запиленості приміщення значно нижчий, ніж у купершлаку. Доступність купершлаку та нікельшлаку робить їх доволі поширеними абразивними матеріалами.

Пластикові абразиви для обробки делікатних поверхонь

Для більш делікатної обробки поверхонь використовують пластикові абразиви. Чудово підходить для обробки поверхонь композитних матеріалів, сплавів, кераміки, м’яких металів, скла. Широко застосовують при проведенні реставраційних робіт, делікатного очищення поверхонь яхт, човнів, автомобілів, у авіаційній промисловості. Компанії, які займаються реставрацією антикваріату, раритетних автомобілів та пам’яток архітектури належно оцінили якість роботи, проведеної за допомогою пластикового абразиву.

Обробка нержавіючої сталі керамічним та скляним дробом

Для обробки виробів із нержавіючої сталі найбільш використовуваним абразивом є скляні кульки. Це щадний метод обробки поверхонь, який застосовують і при обробці високоточних деталей у машинобудівній та приладобудівній промисловості, при виробництві годинників і високоточної оптики. Завдяки екологічності цього матеріалу його застосовують для виробництва медичних інструментів, якісного посуду та у фармацевтиці.  Якісні скляні кульки можна застосовувати до 35 разів, тому їх найчастіше обирають для замкнутих систем очищення.

Для абразивоструменевих апаратів можна застосовувати керамічний дріб. Незважаючи на більшу вартість керамічного дробу у порівнянні із скляними кульками його застосування є більш економічно вигідним завдяки збільшенню кількості використань (до 500 повторних циклів). Сфера застосувань керамічного дробу майже така сама як і скляних кульок, проте він відрізняється і нижчим пилоутворенням. Тому робота із керамічним дробом є більш якісна та економна.

У піскоструйних апаратах окрім кварцового піску, купершлаку та нікельшлаку широкого застосування набув гарнет завдяки  своїй високій твердості та міцності, що дозволяє його багаторазове використання. Тому найбільш ефективно його застосовують у апаратах безпилевого очищення чи з системами рекуперації.

Застосування абразивів з електрокорунду, чавуну або сталі

Надтвердість та висока абразивна здатність, властивість самозагострюватися дозволяє повторно багаторазово застосовувати електрокорунд при піскоструйній обробці. Цей абразивний матеріал буває виплавленим або регенерованим та застосовується для обробки керамічних, кам’яних, металевих та скляних поверхонь. Проте висока вартість цього матеріалу дозволяє його найефективніше використовувати у обладнанні замкнутого циклу.

З чавуну або сталі буває технічна дріб, яку застосовують для обробки металевих поверхонь. Оброблені поверхні отримують високу адгезійну властивість що дозволяє якісно наносити захисне покриття. Технічний колотий дріб поділяється на чавунний колотий, сталевий колотий,  сталевий колотий покращений. Його використовують для очищення прокату, литва, підготовки поверхні до покраски чи нанесення гальваніки. 

Технічний литий дріб поділяється на дріб чавунний литий, дріб чавунний литий покращений, дріб сталевий литий та дріб сталевий литий покращений. Застосовується литий дріб для очищення легованої, низьковуглецевої та вуглецевої сталі, деталей машинобудування та підготовки поверхонь до покраски чи гальваніки. Техічна дріб є найбільш економічно вигідним та ефективним абразивом завдяки широкій сфері застосування та здатністю використовуватися кілька сотень разів.

Нержавіючий дріб – один із найдорожчих та найякісніших абразивних матеріалів

Для очищення поверхонь титану, латуні, алюмінію, нержавійки бронзи чи міді використовують нержавіючу дріб. Оброблені цим дробом металеві поверхні отримують додатковий захист від корозії. Нержавіюча дріб є високоякісним, проте дорогим,  абразивом, що має високий ресурс служби та застосовується для обробки мармуру, бетону та граніту.